Przemyślenia o współczesności.

Ostatnio coraz częściej dopada mnie refleksja dotycząca czasów współczesnych i muszę przyznać, że są to rozmyślania dość szerokie, rozciągające się od czasów powojennych do współczesnych. Myślę sobie o tym, dlaczego tak opornie toczyły się nasze losy po Jałcie, Poczdamie, Teheranie… dlaczego nikt z naszych aktualnych wielkich przyjaciół nie poniósł w nowej Europie za to odpowiedzialności? Staliśmy się krajem „wypranym” ze wszystkiego. W imieniu integracji europejskiej pozbawiono nas przemysłu, zniknęły kopalnie, stocznie, huty, przemysł lekki, nie ma nawet kolei, która kiedyś była największą w Europie Środkowej. Bo jak wiadomo integracja stoi w sprzeczności z konkurencją i wolnym rynkiem. Zintegrowani zostaliśmy do poziomu pracownika brytyjskich, irlandzkich czy norweskich zakładów mięsnych, szczęśliwego, bo w tych okolicznościach wreszcie stać go na dobra doczesne i nawet czasem kupno własnego domu… W ramach integracji zostaniemy pozbawieni również własnej waluty i wtedy staniemy się nacją idealną.

Dlaczego to my jesteśmy zobligowani do płacenia składek, ustępstw i potulnego salutowania przed naszymi wielkimi braćmi? Prawda jest taka, że za to, co w imię wygody i bezpieczeństwa własnych tyłków zrobili dla nas brytyjczycy, czy francuzi, to oni powinni płacić i to bez żadnych wątpliwości i skrupułów.

Dlaczego żeby dziś mieć gdzie mieszkać  w tym kraju, muszę się udupić drogim kredytem na 30 lat? Dlaczego temu Państwu na mnie nie zależy? Dlaczego jako pracownik nie mam zagwarantowanych stabilnych warunków, jeśli już rządzący tym Państwem bankierzy chcą mnie przez 30 lat j*bać w tylną część ciała? Dlaczego wolę nie myśleć o emeryturze? Czy na prawdę tak musiało być? Czy musieliśmy naszą drogę do „wolności” opłacić aż tak sowicie?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s